Najděte si nemovitost Byty Domy Pozemky Komerční Ostatní Novostavby Developerské projekty

Největší developeři mají v oblibě stále jen Prahu

Praha - Kdo chce bydlet ve zbrusu novém bytě v hlavním městě, může si v Praze nyní vybírat minimálně ze 680 dokončených bytů, které jsou připravené k okamžitému nastěhování.

V průběhu nadcházejících třech až pěti let by se pak na českém rezidenčním trhu s novými byty mělo objevit celkem až téměř deset tisíc nových bytů a rodinných domů, a to převážně v Praze a okolí. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými developery.

Na zájemce o bydlení v hlavním městě a jeho nejbližším okolí přitom největší developeři cílí dlouhodobě již léta. Ze čtyř velkých oslovených hráčů na trhu staví mimo Prahu a její nejbližší okolí v současnosti jen společnost Skanska. Její projekt Nová Ruda Liberec ale není nijak rozsáhlý. Zahrnuje pouze 48 bytů v energeticky úsporném bytovém domě.

Milionové garsonky v Praze

Kdo chce však maximálně ušetřit a pořídit si v Praze nový byt, co nejlevněji, bude si muset ještě minimálně pár měsíců počkat. Projekty s byty za nejnižší nabízené ceny u jednotlivých developerů jsou zpravidla teprve ve výstavbě.

Ceny takovýchto nejlevnějších bytů o velikosti zhruba 30 metrů čtverečních se přitom v současnosti pohybují mezi 950 tisíci až 1,7 milionu korun včetně DPH.

Jednou z nejnižších cen nových bytů chce na sebe přilákat pozornost zájemců o bydlení v Praze například společnost Central Group. V novém projektu Javorová čtvrť v Horních Měcholupech na Praze 10 totiž nyní od letošního září nabízí byty i s cenou těsně pod jedním milionem korun.

Zájemce o malý byt v této lokalitě si tak vystačí i s pouhými 950 tisíci korunami včetně DPH. Jedná se o startovní byty 1+kk o rozměrech 26 až 31 metrů čtverečních. Tyto byty jsou v bytových domech rozmístěné od přízemí až do 4. patra a jsou bez garážových stání. Většina bytů pak má i v této cenové hladině sklepní kóji a balkón nebo terasu.

Nízká cena nových minibytů od Central Groupu ale rozhodně není za posledních 15 let tou nejnižší. Například v roce 1998 prodávala společnost Ekospol v projektu Výhledy v pražském Suchdole 34metrovou garsonku za 700 tisíc korun i s DPH.

Další z konkurentů mezi velkými developery, společnost Skanska, nabízí své nejlevnější byty aktuálně za necelý milion a půl. V této ceně se ale jedná o čtyřicetimetrovou garsonku v již zmiňovaném libereckém projektu Nová Ruda Liberec. V Praze má nejlevnější byt o rozloze 34 metrů čtverečních za 1,541 milionu korun v projektu Jahodnice v Praze Hostivicích.

V podobné cenové relaci nabízela v minulosti své nejlevnější bytové jednotky také společnost Finep. Nejnižší ceny v její současné nabídce pak začínají od 1,7 milionu korun u bytů 1+kk na pražském Proseku.

Cena ale také není všechno

Hledat nejlevnější byt se ale nemusí budoucímu majiteli vždy zrovna vyplatit. Podstatné je aby byt byl součástí projektu od renomovaných a autorizovaných projekčních kanceláří. Ty by měly klientovi garantovat správně a profesionálně zpracovaný projekt. Vady stavby způsobené neodborně zpracovanou dokumentací jsou totiž pak těžko odstranitelné.

Rovněž je významné, aby na stavbu dohlížel i nezávislý dozor a supervize. V ideálním případě by měl být investor zcela nezávislý na generálním dodavateli. Ten je ze strany investora pod tlakem na kvalitu i termíny dokončení.

Pro klienta, tedy budoucího uživatele bytu, je důležité, že se v případě reklamací obrací na jednoho silného a renomovaného partnera - developera. Ten pak reklamace řeší s generálním dodavatelem.

V neposlední řadě je pak podle něj vhodné se u výběru nového bytu zajímat také o urbanistickou koncepci lokality, zabezpečení bytů a odkdy běží záruka. Ne všechny developerské společnosti totiž počítají uvedenou délku (3-5 let) od stejného okamžiku.

Trh s novými byty v číslech

Podle srpnového odhadu realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle (JLL) pražský trh s novými byty v celém letošním roce klesne asi o 15 procent, což je zhruba stejně jako činil pokles v prvním pololetí 2012, uvádí zpráva ČTK.

V hlavním městě se podle odhadu odborníků citovaných agenturou za celý rok prodá 3500 až 3800 bytů, loni stavitelé udali 4300 jednotek. Na pražském trhu je aktuálně k mání 7400 bytů. Asi 40 procent z nich se podle JLL právě staví, ostatní už buď stojí, nebo jsou naopak ještě jen na papíře, lze je však již koupit.

zdroj: www.aktualne.cz

Novinky

Pražská realitní kancelář Pronájmy Praha.

Jedná se o malou dynamickou realitní kancelář, která se v realitách pohybuje již téměř dvacet let. Specializuje se především na pronájem bytů v Praze, domů a nebytových prostor a mají v tomto směru velmi bohaté zkušenosti. Jejich prioritou je osobní přístup ke klientovi, slušné vystupování a jednání a z toho vyplývající spokojenost klientů a obchodních partnerů. Za dobu své činnosti realitní kancelář Pronájmy Praha realizovala stovky obchodních případů. Kromě realit v Praze se realitní kancelář Pronájmy Praha zabývá také finančními...

Více zde

Realitní kancelář Soccer Reality, je již na trhu 7 let.

Patří mezi úspěšné a dynamické realitní kanceláře, specializující se na regiony Praha, Střední Čechy, Hradec Králové, Náchod, Pardubice a okolí, reality v Mladé Boleslavi, Liberci, Mělníku, Benešově, Vlašimi, Brně, Nymburku a na Praze Východ a Západ. Její součástí je tým dlouholetých a zkušených odborníků v oblasti realitního a rezidenčního trhu, kteří za dobu své několikaleté působnosti v této obchodní oblasti aktivně a úspěšně zprostředkovali prodej či pronájem bytu, domu či pozemku několika tisícům spokojených klientů. Samotný název společnosti demonstruje původní ideu...

Více zde

Softreal, software pro realitní kanceláře.

Jedná se o informační systém pro realitní kanceláře, který byl vyvíjen v průběhu posledních několika let v úzké spolupráci s předními realitními kancelářemi působících na tuzemském realitním trhu. Můžete tedy počítat s jeho maximální aktuálností a přizpůsobení se současným nárokům a požadavkům pro práci realitních makléřů.Realitní program Softreal se odlišuje od ostatních realitních softwarů na trhu svou dynamičností a zvláště důrazem na zjednodušení práce uživatele, monitoring práce zaměstnanců realitní kanceláře...

Více zde